Detaljnije rečeno, spinalna stenoza je slučaj u kojemu se kanal kroz koje putuju Vaša kičmena moždina i korijeni živaca suze do te mjere da stišću Vašu kičmenu moždinu i korijene živaca. Doktori ovo stiskanje često nazivaju ‘kompresijom’. ‘Stisnuta kičmena moždina i živci’ ne zvuči ugodno i, doista, spinalna stenoza nije ugodna. Ona može voditi do boli u donjem dijelu leđa, nogama, vratu, rukama ili šakama. Sve to ovisi o tome gdje su u Vašim leđima kičmena moždina i/ili živci pritisnuti.
Spinalna stenoza može se dogoditi bilo gdje u kralježnici, ali najvjerojatnije je da se dogodi u donjem dijelu leđa (lumbalna kralježnica) ili vratu (cervikalna kralježnica). Ima smisla da se stenoza, ako se stenoza pojavi u donjem dijelu leđa, naziva lumbalnom spinalnom stenozom; ako je u vratu da se naziva cervikalnom spinalnom stenozom. Spinalna stenoza je poprilično česta zato što su promjene u kralježnici – kao što je njeno sužavanje – prirodni dio starenja. Naravno, to ne znači da će samo stariji ljudi dobiti spinalnu stenozu ili da će svatko dobiti spinalnu stenozu kako stari, ali je češća kod starijih ljudi.
Simptomi spinalne stenoze
Vaši simptomi također ovise o tome gdje se spinalni kanal suzio. Općenito govoreći, spinalna stenoza utječe na donji dio leđa (lumbalnu kralježnicu) ili vrat (cervikalna kralježnica). Nije često imati stenozu i srednjem dijelu leđa (torakalna kralježnica).
Simptomi lumbalne spinalne stenoze: spinalna stenoza u donjem dijelu leđa (lumbalna kralježnica) može uzrokovati bol ili grčenje u nogama kada stojite dulje vremena ili kada hodate. Neugoda obično popusti ako se nagnete prema naprijed ili sjednete, ali vraća se kada ustanete. Mislite na to ovako – dok hodate kroz trgovinu, smanjuje li Vam naslanjanje na kolica bol? Bol koja se smanjuje kada se naginjete prema naprijed tipična je za lumbalnu spinalnu stenozu. Ova vrsta boli zove se pseudo-hromost, lažna hromost ili živčana povremena hromost. Drugi simptomi lumbalne spinalne stenoze osim boli mogu uključivati utrnuće, slabost ili peckanje u nozi ili stopalu. U ozbiljnim slučajevima lumbalne spinalne stenoze, živci prema mjehuru ili crijeva mogu doživjeti kompresiju koja može dovesti do djelomične ili potpune inkontinencije. Ako imate problema s kontroliranjem mjehura ili crijeva, trebali biste potražiti hitnu medicinsku pomoć.
Simptomi vratne spinalne stenoze: spinalan stenoza u vratu (cervikalna kralježnica) može uzrokovati bol u vratu i ramenima, može zračiti niz ruku ili šaku. Cervikalna spinalna stenoza može, također, uzrokovati glavobolje, utrnuće ili slabost mišića. Može utjecati i na živce koji kontroliraju Vašu ravnotežu, što može dovesti do nespretnosti ili tendencije prema padanju. Bol uzrokovana cervikalnom spinalnom stenozom može biti povremena ili kronična i može sezati od blage do ozbiljne.