Cilj ove operacije je smanjiti bol i iritaciju živca.
Spinalna fuzija može se preporučiti za stanja kao što su spondilolisteza, degenerativna bolest diska ili povratne hernije diska. Kirurzi izvode lumbalnu fuziju pomoću nekoliko tehnika. Ovaj članak opisuje fuzijsku tehniku transforaminalne među-tjelesne fuzije (TLIF).
Procedura za fuziju kralježnice koristeći TLIF tehniku
TLIF operacija leđa radi se kroz stražnji dio kralježnice.
- Kirurška aparatura primjenjuje se na kralježnicu kako bi se povećala stopa fuzije. Vijci u obliku peteljke i šipke se kače na stražnji dio kralješka i umeće se razmaknica među-tjelesne fuzije u prostor diska s jedne strane kralježnice.
- Koštani kalem se postavlja u prostor između tijela i uzduž stražnje strane kralješka kako bi se izvršila fuzija. Kalem se dobiva sa zdjelične kosti pacijenta, iako se ponekad koriste i supstituti.
- Dok kalem zacjeljuje on spaja kralježak ispod i iznad i stvara jednu dugačku kost.
TLIF spaja prednje i stražnje stupove kralježnice kroz jednu stražnju pristupnu točku.
- Prednji dio kralježnice se stabilizira pomoću kalema i među-tjelesne razmaknice.
- Stražnji stup se fiksira pomoću vijaka, šipki i kalema.
Prednosti TLIF tehnike operacije leđa
TLIF procedura ima nekoliko teoretskih prednosti nad nekim drugim oblicima lumbalne fuzije:
- Fuzija kosti je pojačana zato što se kalem stavlja i uzduž kanala sa stražnje strane kralježnice i u prostor diska.
- Razmaknica se umeće u prostor diska i pomaže obnoviti normalnu visinu i otvoriti foraminu živca kako bi se smanjio pritisak na korijene živaca.
- TLIF procedura omogućava kirurzima umetanje kalema kosti i razmaknice u prostor diska s jednostranim pristupom postrance kako se ne bi moralo toliko na silu povlačiti korijene živaca, a što može smanjiti količinu ozljeda i ožiljaka oko korijena živaca u usporedbi s PLIF procedurom.
Kao i kod svih oblika lumbalne spinalne fuzije, prije TLIF operacije je potrebno dobiti medicinsko odobrenje. Pušenje bi trebalo prestati. Pacijentima bi mogla biti potrebna prethodna donacija krvi koja će se koristiti tijekom operacije.
TLIF tehnika operacije leđa
TLIF procedura se izvodi kroz stražnji rez koji izlaže stražnji dio kralježnice.
- Vijci se postavljaju u kralježak.
- Izlaganje prostora diska vrši se na jednoj strani odstranjivanjem zglobova i zaštitom korijena živaca.
- Ulazi se u prostor diska i odstranjuje materijal diska.
- Kalem kosti dobiva se s kuka pacijenta.
- U prostor diska se stavlja razmaknica ili među-tjelesni kavez koji je napunjen koštanim kalemom kako bi se održala visina diska.
- Dodatna kost se postavlja u lateralne kanale kralješka i prostora diska.
- Vijci se kače na šipke ili ploče.
- Rana se zatvara.
Post-operativna briga nakon TLIF operacije leđa
Nakon TLIF operacije spinalne fuzije pacijente se prima u bolnicu na tri do pet dana, u prosjeku. Mogla bi biti potrebna transfuzija krvi. Fizikalna terapija počinje dan nakon operacije i pacijente se postupno mobilizira. Mogla bi se koristiti spinalna proteza.
Pacijente se otpušta i preporuča im se ograničena aktivnost tijekom oralnog uzimanja lijekova i kontrola kod kirurga za nekoliko tjedana. Pacijenti se obično mogu vratiti uredskom poslu za četiri do šest tjedana ili više, u slučaju da je zanimanje pacijenta napornije.
Potencijalni rizici i komplikacije za TLIF operaciju leđa
Prednosti TLIF spinalne operacije moraju se razmotriti u odnosu na potencijalne komplikacije operacije. Potencijalni rizici i komplikacije uključuju:
- Anesteziju
- Infekciju
- Gubitak krvi
- Ozljeda živca
- Moguća ponovna operacija
- Manjak čvrste fuzije
- Daljnja bol ili (rijetko) čak i povećana bol.
Medicinske komplikacije uključuju upalu pluća, srčani udar, moždani udar ili ugruške krvi.
Iako komplikacije nisu učestale, nema jamstva da će spinalna fuzija biti u potpunosti uspješna. TLIF obično rezultira čvrstom fuzijom kosti s dobrim poboljšanjem bolnoga stanja. Pacijenti bi trebali pregledati dodatne detalje sa svojim kirurgom kako bi se odgovorilo na sva pitanja i nedoumice.